דורבן בעקב

דורבן בעקב

דורבן בעקב הוא תופעה אשר 10% מהאוכלוסיה סובלים ממנה. מדובר על בליטה בעקב כף הרגל(כרית כף הרגל) אשר נגרמת בשל דלקת מקומית בקרסול כף הרגל. דלקת זאת נוצרת מקרעים באזור זה בשל גורמים שונים כגון: עמידה ממושכת על הרגליים, נעליים לא מתאימות, פעילות גופנית לאנשים בעלי משקל עודף ועוד. במצבים רגילים המערכת החיסונית מצליחה לתקן את אותם קרעים בקרסול, אך במקרים אחרים יכולת ריפוי הגוף לא מספיקה לתקן את הקרעים ולהדביק את קצב הפירוק של הקולגן מה שגורם לדורבן.

מהם תסמיני דורבן בעקב?

לדורבן בעקב ישנם כמה תסמינים אשר כוללים:

הפרעה בכף הרגל- מדובר על כף רגל שטוחה מדיי או קשת גבוהה אשר יוצרת בעיה בספיגת זעזועים בזמן פעילות כמו: ריצה או הליכה, הפרעה זאת גורמת לרקמות הקולגן בכרית כף הרגל להיות מתוחה מדיי מה שיוצר קרעים קטנים.

עודף משקל- ספורטאים ואתלטים בעלי עודף משקל יוצרים לחץ גדול על כרית כף הרגל בעת פעילות ספורטיבית, מה שגורם לקרעים באזור כרית כף הרגל.

נעלים לא מתאימות- נעליים לא מתאימות למבנה הרגל שכוללות: סוליה דקה מדי, חוסר בולמי זעזועים, עקב גבוהה מדי או נעליים גבוהות מדיי עלולות ליצור מתיחה באזור הקרסול עקב קיצור גיד האכילס.

אנשים בגיל העמידה- עם השנים ישנו תהליך של שחיקה טבעי של הגוף , תהליך זה כולל ירידה בעובי שכבות השומן בגוף וכן התת עורי, ירידה זאת מתרחשת אף בעקב כף הרגל.

כיצד מאבחנים דורבן בעקב?

אבחון דורבן בעקב מתבצע ע"י דיווח של המטופל על כאבים באזור הקרסול בעת הליכה או עמידה אשר גורמת לנפיחות קלה באזור. הרופא בודק את העקב מכמה זווית וכן לוחץ עליו לוודא שאכן מדובר בדורבן. אך ניתן גם להבחין בקיצור של גיד האכילס ע"י כיפוף כף הרגל לכיוון הרגל עצמה. לאחר אבחון הדורבן המטופל עובר צילום רנטגן, MRI, אולטרא סאונד על מנת לאשר סופית את הדורבן.

מה הטיפול בדורבן בעקב?

על מנת לטפל בדורבן בעקב ישנם כמה שלבים שיש לעבור על לטיפול מלא:
בשלב הראשון- יש לנוח וכן להפחית במשקל ובעומס על כף הרגל בזמן פעילות ספורטיבית, כמו כן חשוב לרכוש מדרס אורטופדי או תמיכת סיליקון לעקב עם נעל מתאימה שתקל על הכאבים שיש באזור.

 בשלב השני- יש להתחיל בפיזיותרפיה בין פעם לפעמיים בשבוע למשך תקופה של ארבעה עד שישה שבועות ואף לשלב טיפול בגלי הלם אשר יקלו על הכאבים.

בשלב השלישי- במידה והכאב חזק ובלתי נסבל ניתן להוסיף טיפול תרופתי אנטי דלקתי, ובמקרים גרועים אף יותר יוכל המטופל לקבל אף זריקת סטרואידים לכרית כף הרגל. אם כל הטיפולים לא עזרו ניתן לעבור ניתוח להסרת דורבן.

לקביעת פגישת יעוץ ללא עלות צור איתנו קשר