דורבן בעקב

דורבן בעקב הוא תופעה אשר 10% מהאוכלוסיה סובלים ממנה.

מדובר על בליטה בעקב כף הרגל (כרית כף הרגל) אשר נגרמת בשל דלקת מקומית בקרסול כף הרגל. דלקת זאת נוצרת מקרעים באזור זה בשל גורמים שונים כגון: עמידה ממושכת על הרגליים, נעליים לא מתאימות, פעילות גופנית לאנשים בעלי משקל עודף ועוד. במצבים רגילים המערכת החיסונית מצליחה לתקן את אותם קרעים בקרסול. אך במקרים אחרים יכולת ריפוי הגוף לא מספיקה לתקן את הקרעים ולהדביק את קצב הפירוק של הקולגן מה שגורם לדורבן.

לדרבן בעקב יש כמה סיבות:

בעיה מבנית בכף הרגל-  מדובר על כף רגל שטוחה מדיי או קשת גבוהה אשר יוצרת בעיה בספיגת זעזועים בזמן פעילות כמו: ריצה או הליכה, הפרעה זאת גורמת לרקמות הקולגן בכרית כף הרגל להיות מתוחה מדיי מה שיוצר קרעים קטנים.

עודף משקל – אצל אנשים בעלי עודף משקל נוצר לחץ גדול על כרית כף הרגל ובעוצמה אף יותר כאשר הם מבצעים פעילות ספורטיבית, מה שגורם לקרעים משמעותיים בכף הרגל.

נעלים לא מתאימות- נעליים לא מתאימות למבנה הרגל שכוללות: סוליה דקה מדי, חוסר בולמי זעזועים, עקב גבוהה מדי או נעליים גבוהות מדיי עלולות ליצור מתיחה באזור הקרסול עקב קיצור גיד האכילס.

אנשים בגיל העמידה- עם השנים ישנו תהליך של שחיקה טבעי של הגוף , תהליך זה כולל ירידה בעובי שכבות השומן בגוף וכן התת עורי, ירידה זאת מתרחשת אף בעקב כף הרגל.

לקביעת פגישת יעוץ ללא עלות צור איתנו קשר

 

כיצד מאבחנים דורבן בעקב?

אבחון דורבן בעקב מתבצע ע"י דיווח של המטופל על כאבים באזור הקרסול. כאב זה קורה בעת הליכה או עמידה אשר גורמת לנפיחות קלה באזור. הרופא בודק את העקב מכמה זווית וכן לוחץ עליו לוודא שאכן מדובר בדורבן. אך ניתן גם להבחין בקיצור של גיד האכילס ע"י כיפוף כף הרגל לכיוון הרגל עצמה. על מנת לאשר סופית את קיומו של דורבן בכף הרגל, המטופל מופנה לבדיקת דימות ( צילום רנטגן)

כאב של דורבן העקב

הסימנים הנפוצים של כאב דורבן בעקב - 

דורבן בעקב

כאב דוקר בעקב – הכאב האופייני המתאר דורבן הוא כאב דוקר וחזק מאוד באזור העקב. מטופלים רבים מתלוננים על תחושה של "דקירה עם סכין", ומדובר בכאב אופייני וקיצוני ביותר. הכאב מופיע בצורה הקשה ביותר בדרך כלל בצעדים הראשונים בבוקר לאחר ההתעוררות מהשינה או לאחר עמידה ממושכת.

הכאב מופיע ברגל אחת – ברוב המקרים הדורבן מתפתח ברגל אחת, בגלל חלוקת עומס לא שווה בין שתי כפות הרגליים. יש לציין שקיימים מקרים של התפתחות דורבן בשתי הרגליים, אך מקרים אלה נדירים יחסית.

 

קבוצות הסיכון

קיימות באוכלוסיה מספר קבוצות סיכון העלולות לסבול מדורבן בעקב:

ספורטאים - כל ספורט שכולל דריכה מרובה וחוזרת על כפות הרגליים במשך זמן ממושך.

מבנה אנטומי של כף הרגל - אנשים שלהם כף רגל שטוחה מדי או קשתית מידי. מבנה זה של הרגל לא בולם את הזעזועים הנגרמים תוך כדי הליכה ולכן גורם לכאבים רבים.

תעסוקה המצריכה עמידה - אנשים העומדים רוב שעות היום ללא תזוזה רבה ובכך יוצרים עומס ולחץ על כפות הרגליים – קופאיות, מאבטחים, טבחים ועוד.

משקל עודף - כולל גם נשים בהריון. המשקל הרב יוצר עומס גבוה על כפות הרגליים.

מה הטיפול בדורבן בעקב?

על מנת לטפל בדורבן בעקב ישנם כמה שלבים שיש לעבור עד לטיפול מלא:

בשלב הראשון-  יש לנוח וכן להפחית במשקל ובעומס על כף הרגל בזמן פעילות ספורטיבית

כמו כן חשוב לרכוש מדרסים דינמיים (אין רצון ונכונות לקבע תנועתיות בכף הרגל), הנעשים בהתאמה על כף הרגל עם תמיכת סיליקון לעקב.

נעל מתאימה שתחזיק את הרגל בצורה אופטימלית על המדרס ובכך תקל על הכאבים שיש באזור.

בשלב השני- יש להתחיל בפיזיותרפיה בין פעם לפעמיים בשבוע למשך תקופה של ארבעה עד שישה שבועות ואף לשלב טיפול בגלי הלם אשר יקלו על הכאבים.

בשלב השלישי- במידה והכאב חזק ובלתי נסבל ניתן להוסיף טיפול תרופתי אנטי דלקתי, ובמקרים גרועים אף יותר יוכל המטופל לקבל אף זריקת סטרואידים לכרית כף הרגל.

אם כל הטיפולים לא עזרו ניתן לפנות לטיפול כירורגי ולעבור ניתוח להסרת דורבן.

מניעת תופעת דורבן בעקב

 

אחד מהדברים החשובים ביותר אם חוויתם פעם אחת את התופעה של דורבן בעקב או אם אתם משתייכים לאחת מקבוצות הסיכון אותן הזכרנו, הוא להקפיד על אמצעים למניעה.

נעליים - בחירה נכונה של נעליים הינה הצעד הראשון במניעה. חשוב לבחור בנעליים נוחות, מרופדות ורחבות מספיק המתאימות לסוג הפעילות שבה אתם עוסקים. הקפידו לבחור נעלי ספורט בהתאם לפעילות הגופנית אותה אתם מבצעים.

מדרסים בהחלט מסיעים בטיפול הופעתו של דורבן בעקב, הפחתת הכאב כתוצאה מכך שמסעיים לפזר נכון את העומס, אך חשוב יותר להשתמש במדרסים דינמיים בהתאמה לכף הרגל כהליך מניעתי במידה ואתם נמצאים בקבוצת סיכון או חוויתם כבר בעבר, אז מדרסים דינמיים בהתאמה אישית זהו אביזר חובה.

עמידה ממושכת - הימנעו מעמידה ממושכת על הרגליים. אם שגרת היומיום שלכם מחייבת אתכם לעמוד לזמן רב, צרו לעצמכם הפסקות רבות ככל האפשר על מנת לתת לגוף מנוחה.

פעילות גופנית - הקפידו על חימום של כל המפרקים טרם תחילת הפעילות ועל מתיחות לאחר הפעילות עצמה. בנוסף, הקפידו על הדרגתיות בפעילות עצמה ועל עומס אימונים נכון. אנחנו מאוד ממליצים להיעזר באיש מקצוע – מאמן בתחום בו אתם פעילים לקבלת טכניקה נכונה ובניית תוכנית מקצועית והדרגתית אשר תוביל לשיפור רמת הכושר ותסייע למנוע פציעות דורבן בעקב הינה תופעה כואבת ולא נעימה אך ניתנת לטיפול.

לפוטבאלאנס ישנו פתרון מקצועי ומדויק לטיפול בתופעה.

מדרסים ביו דינמיים של פוטבאלאנס מוכנים במקום ב 100% דיוק לכף הרגל (בלי שתהייה מעורבת מעבדה באמצע), יכולת הכנה במקום מאפשרת למטופל להרגיש מידית את ההבדל ובמידת הצורך להתאים את המדרסים מחדש עד להתאמה והרגשה אופטימלית וכמובן הפחתת הכאב לאלתר.

לצד מגוון גדול של סוגי מדרסים המותאמים בהתאם לאבחון מקצועי, סוג פעילות ותשאול מעמיק של המטופל, יש לפוטבאלאנס דגם ייעודי (Game) לטיפול בדרבן בעקב ואנשים בעלי נטייה לפתח דורבן בעקב.

ייחודיות של המדרס מדגם (Game) – מסייע בתהליך האימון של כף הרגל לפיזור עומסים בצורה שווה וסימטרית תוך ריכוך בעקב ע"י כרית ייחודית אשר מוטמעת בעקב המדרס..

 

ולסיכום, זכרו, דורבן בעקב הינה תופעה כואבת ולא נעימה אך בהחלט ניתנת לטיפול. לפוטבאלאנס יש ניסיון רב שנים ברמה בנליאומית ומחקרים המוכיחים את טיב, יעילות והתוצאות שהמדרסים מספקים !

אל תתנו לכאב להופיע ועם כבר ישנו – צרו קשר עכשיו

לפרטים 1700-50-68-50 לתיאום תור לאבחון והתאמת מדרסים בקליניקה הקרובה.