פלטפוס

פלטפוס הוא מצב בו קשת כף הרגל הופכת לשטוחה. כתוצאה מכך, כף הרגל אינה יכולה לבצע את תפקידה. ישנה חלוקת ללא אחידות בין שאר האיברים השונים. הפלטפוס שכיח בקרב האוכלוסייה והוא מצוי בדרגות חומרה שונות. רובם הגדול של האנשים אינם מודעים לכך שהם סובלים מפלטפוס וממשיכים לחיות כרגיל עם כאב שיכול להימנע עם מדרסים מותאמים. ישנם אחרים שהפלטפוס גורם לתסמינים קשים בעת ביצוע פעולות פשוטות בחיי היום יום.

 

מהם תסמיני פלטפוס?

לפלטפוס כמה תסמינים בולטים ומובדלים מדורבן בעקב אשר כוללים בין היתר:

כאבים- הכאבים באזור הרגל ובעקב, ישנם כאבים אשר יכולים לגרום לכאב חזקים יותר ואף לכאבי גב.

נפיחויות- הפלטפוס יכול לגרום להופעת נפיחויות בכף הרגל ואף באזור הקרסול.

השפעה על בעיות אורטופדיות אחרות- הפלטפוס עלולה לעורר בעיות אורטופדיות שונות או להחמיר בעיות קיימות וזאת מכיוון, שהוא גורם לשינוי בחלוקת המשקל על כף הרגל. מצב זה גורם לעומס על מקומות שונים במערכת השלד, לדלקת בגידים ואף למחלות אורטופדיות אחרות.

פלטפוס
פלטפוס

כיצד מאבחנים פלטפוס?

את הפלטפוס מאבחנים ע"י בדיקה פשוטה של הרופא. בבדיקה הוא מסתכל על כף הרגל בכמה זוויות שונות ובוחן את המכניקה של העמידה וההליכה. כמו כן, במצב של פלטפוס רואים את קריסת קשת והופעת קשת שטוחה בכף הרגל. אחרי שהרופא בדק את כף הרגל מכל הזוויות כולל במצב עמידה והליכה. הוא מאבחן את הפלטפוס. לאחר מכן הוא שולח את המאובחן לבצע כמה בדיקות על מנת לאשר את האבחנה. בדיקות אלה כוללות: בדיקת אולטרסאונד, בדיקת סי טי, ובדיקת אם אר איי בהתאם למצב הרגל ולשיקולו של הרופא. לאחר תוצאות בדיקות אלה יודע הרופא איך לטפל בבעיה.

סוגי פלטפוס?

קיימים שני סוגי פלטפוס עיקריים:

פלטפוס קשיח- פלטפוס בו הקשת האורכית לא קיימת בכלל והרגל שטוחה לחלוטין גם בדריכה וגם שהרגל באוויר.

פלטפוס גמיש- בפלטפוס זה כאשר מעמיסים את משקל הגוף בזמן דריכה. הרקמות קורסות והקשת האורכית אשר אמורה לגרום לקימור הרגל בדריכה, נמצאת במצב שכיבה ולא נוגעת בקרקע.

 

מה הטיפול בפלטפוס?

על מנת לטפל בבעיית הפלטפוס ולהקל על חיינו ביום יום. ישנם כמה פתרונות לטיפול במצב זה:

מדרסים- מדרסים טובים ומותאמים לסוג הפלטפוס יפתרו את הבעיה ויקלו על הכאבים בכף הרגל. יש להכין את המדרסים בהתאמה אישית. נספק תמיכה מלאה לכל כף הרגל ועל מנת למנוע מצב של חוסר התאמה.

תרגילי מתיחה- עם תרגילי מתיחה להארכת גיד האכילס, תוכל להקל על הכאבים בכף הרגל ואף לשפר את מצבה של כף הרגל.

נעליים מתאימות- נעליים נוחות ומתאימות יעזרו לכם בפעולות שונות כמו הליכה או עמידה ממושכת. ניתן למצוא נעליים מותאמות עם קשת נמוכה. התאמה לבעיית הפלטפוס שלך בפוטבאלאנס אשר מתחה באורטופדיה של כף הרגל.

לקביעת פגישת יעוץ ללא עלות צור איתנו קשר