שיעור בהליכה : מדרסי פוטבאלאנס

שיעור בהליכה: מדרסי פוטבאלאנס

אורית ענבר 

בשנים האחרונות אני סובלת מדי פעם בכאבים בכפות רגליים או בגב התחתון. לא משהו קריטי, אבל בכל זאת מציק ובלי פתרון נראה באופק. אני משתמשת הרבה ברגליים בתור כלי תחבורה ולא נעים לסיים את הדרך עם כאבים. חברה טובה הציעה לי לנסות אופציה של מדרסים. בתחילה גיליתי ספקנות, אבל, בסופו של דבר, התחלתי להתעניין וכך שמעתי על המדרסים של פוטבאלאנס (FootBalancewww.footbalance.co.il).

מדרסי פוטבאלאנס פותחו ב-2003 בהלסינקי, בירת פינלנד, לאחר שנים של מחקרים והשקעה של למעלה מ-9 מיליון אירו בפיתוח הטכנולוגי. החברה מייצרת באירופה ומשווקת את מדרסי FootBalance כבר מעל 10 שנים ב-50 מדינות על פני 6 יבשות בעולם, ועם מיליוני לקוחות מרוצים, כשלמעלה מ-500,000 מדרסים נמכרים ברחבי העולם בכל חודש.

הטכנולוגיה החדשנית שפותחה על ידי החברה מאפשרת אבחון מקיף של כף הרגל בעזרת מכשיר הנקרא פודוסקופ. המכשיר מזכיר בצורתו משקל משוכלל. הנבדק עומד עליו ומתבקש לבצע מספר תנוחות בהנחיית הבודק. בצורה כזו, המכשיר מאבחן את מאפייני הרגליים במנחים שונים ובדיוק רב, תוך סריקת כף הרגל, צילום ואבחנה. בהתאם לממצאי הפודוסקופ, מוכנסים למכשיר נוסף המדרסים בצורתם הגולמית והפודוסקופ מעצב אותם בהתאם למאפייני הנבדק.

התוצאה הסופית היא מדרסים המותאמים בצורה מקצועית לכפות הרגליים של הנבדק, בהתאמה של 100%. בנוסף, במידה והנבדק סובל מבעיה או בעיות רפואיות כלשהן (כמו פלטפוס, בעיות אורתופדיות ועוד), גם בעיות אלו נלקחות בחשבון בעיצוב המדרס. האבחון, הבדיקה ועיצוב המדרס נעשים במהלך פגישה אחת והנבדק יוצא מהמפגש עם זוג המדרסים המותאמים שלו, בהם הוא יכול להתחיל להשתמש בצורה מידית. אגב, ההתאמה הזו היא מה שהופכת אותם למדרסים ביו-דינמיים, בניגוד למדרסים אחרים הנחשבים למדרסים מכניים.

בנוסף, המדרסים הביו-דינמיים של FootBalance הם הראשונים והיחידים בעולם אשר הוכחו מחקרית כמדרסים המסייעים בשיקום כף הרגל וטיפול אקטיבי בבעיות שנוצרו עקב פציעה או שחיקה לאורך השנים, ולא רק כמספקים תמיכה אורתופדית. כחלק מתפיסת השקיפות של FootBalance, בסיום הליך האבחון המטופל מקבל למייל את תוצאות הסריקה והאבחון, כדי לעקוב אחר תהליך השיקום של הגוף בביקור הבא, לאחר כשנה וחצי בממוצע.

יש לציין לאחרונה עברה הזכיינות בישראל של FootBalance לחברת סטפ טו טופ בע"מ בניהולה של יוליה צפריר. צפריר מסבירה כי בנוסף לכל היתרונות האחרים של מדרסי פוטבאלאנס, יתרון נוסף שלהם הוא העובדה שהם נמצאים תחת נהלי רגולציה בינלאומית. החשיבות נובעת מכך שבישראל לא קיימת בכלל רגולציה בנושא והשוק פרוץ לחלוטין, כך שמבחינתי, לפחות, העובדה שמדרסי פוטבאלאנס נמצאים בפיקוח מרגיעה במיוחד. יתרון חשוב נוסף הוא שהמדרס ניתן להתאמה מחודשת לאורך זמן, ללא צורך ברכישת מדרסים חדשים, שירות הניתן בחינם לכל אורך חיי המדרס. כמו כן, אין צורך לרכוש נעל במידה גדולה יותר כיוון שהמדרס מתאים לכל נעל, מחליף את הספידה, וניתן להעבירו מנעל לנעל.

יוליה ואופיר צפריר

התנסיתי באופן אישי בהליך התאמת מדרס לכפות רגלי. התהליך, כאמור, היה מהיר ולמרות זאת מאוד מקצועי. לפני האבחון בפודוסקופ עניתי למספר רב של שאלות על אורך חיי, בעיות אפשריות הקשורות לגב ולכפות הרגליים, צרכים וציפיות. לאחר מכן ביצעתי את הליך האבחון בפודוסקופ וכרבע שעה לאחר מכן יצאתי מהמשרד עם זוג מדרסים חדש. מאז עבר כחודש ופשוט קשה לי להיפרד מהמדרסים. אני מרגישה נוחות רבה בהם וכאבי הגב התחתון מהם סבלתי פחתו במידה רבה.

 

בימים אלו חברת סטפ טו טופ בע"מ פותחת נקודות מכירה חדשות בכל הארץ ומבקשת להגשים את חזונה להנגיש ללקוחות מוצר חדשני ואיכותי, במחיר שווה לכל נפש. מחיר המדרסים נע בין 590 ל-790 שקלים, בהתאם לבעיה הרפואית והצרכים האחרים (למשל, אנשים מאוד פעילים ספורטיבית זקוקים למדרסים שונים מאנשים שהם נייחים כמעט לחלוטין). כך גם לגבי חיילים, שזקוקים למדרסים מיוחדים בשל עומס הציוד שהם נושאים. מידע נוסף על סוגי המדרסים אפשר למצוא ב-http://www.footbalance.co.il/סוגי-המדרסים.

אופיר צפריר, המנהל המקצועי של פוטבאלאנס ופודיאטור במקצועו, שעשה לי את התאמת המדרסים, ענה גם על מספר שאלות בנושא:

מה ההבדל בין מדרסים מכניים לביו-דינאמיים?

המדרס המכני מספק רק תמיכה לכף הרג. לעומת זאת, מדרס ביו-דינמי, כפי שאף הוכח מחקרית, גם תומך וגם מסייע לשיקום כף הרגל. בנוסף, במדרס מכני עושים דגימה מכנית למצב אחד של כף הרגל וזהו. לעומת זאת, במדרסי פטבאלאנס, עושים   התאמה לכל מגוון התנועות שרגל המטופל מסוגלת לעשות.המדרסים של פוטבאלאנס מפעילים את כל המכלול של כף הרגל" שרירים, רצועות, גידים, מפרקי העצם וכו'. יש התייחסות לכף הרגל כאל איבר דינמי.

האם המדרסים משנים את מבנה הברך?

שחיקת סחוס מואצת נגרמת בחלק מהמקרים ממנח לא נכון של הרגל, מה שגורם לחלוקה לא אופטימלית על מפרק הברך. תפקיד המדרס של פוטבאלאנס לאמן את הגוף לחלוקת משקל נכונה בין כפות הרגליים.

האם צריך הפנייה של אורתופד?

לא חייבים הפניה של אורתופד, למעט מקרים שבמטופל חווה ניתוח תאונה או טיפול אורתופדי. יש מצבים שבהם האורתופד כותב הדגשים קליניים.

למי לא תעשו מדרסים?
לא נהוג לעשות מדרסים לילדים מתחת לגיל 8 וגם לא נעשה מדרסים לאנשים עפ מנח תקין או לכאלו הסובלים מכאבים שמקורם אינו מהמנח.

האם קופת חולים משתתפות במימון המדרס?
קופות החולים וחברות הביטוח מכירות במדרסי פוטבאלאנס. אחוז ההשתתפות שונה בין קופה לקופה וסוג הפוליסה בביטוח הפרטי.

לפרטים נוספים על פוטבאלאנס, www.footbalance.co.il